Malý náhled do mykologie Osoblažska
Jako dítě si pamatuji tu a tam nějakou tu procházku na houby (sbírali jsme především hřiby, ať už hnědé nebo jiné, křemenáče, kozáky a tu a tam "babky"), které se sušily do polévky nebo si táta udělal smaženici. Ojediněle se případně udělaly ještě řízky z bedlí nebo pýchavky obrovské. Muchomůrkami jsme se pouze kochali, ačkoliv známí nepohrdli ani růžovkami a nejinak tomu bylo i s holubinkami. Táta si ještě pochutnal tu a tam třeba na ryzcích peprných nebo na kotrči. Dědovi se zase pro změnu vozily žampiony, strejda sbíral i klouzky a jedna známá sbírala tuším i václavky. No a na zahradě tu a tam zčernal trávník od rozteklých hnojníků. Tolik vzpomínka na léta dávno minulá a zdejší houbaření. ;-)
K mykologii jsem trošku přičuchla i během studií, ačkoliv z velké části stále platí, že houby nekonzumuji, ale ráda sbírám a fotím. Upozorňuji, že nejsem mykolog, ale protože s pár z nich kamarádím, tuším, že určování některých skupin je trošku složitější, než jak ho běžný člověk vidí, takže nějaké "běžné" druhy tady budou chybět, protože bych se nerada dopustila omylu.. ale přece jenom zmíním alespoň pár druhů. Většinou jde o "vedlejší" nálezy během botanizování.
bedla vysoká (bedla jedlá)
hadovka smrdutá - člověk ji ani nemusí vidět a už z dáli ví, že tam někde je
hřib hnědý
kačenka česká
kotrč kadeřavý
květnatec Archerův - poprvé jsem ho viděla nejspíš mezi Osoblahou a Bohušovem v roce 2016
muchomůrka červená
muchomůrka růžovka
ryzec peprný
stroček trubkovitý a šiškovec černý - pro mě donedávna naprosto neznáme houby a překvapení, že rostou i u nás (ve svahu nad Liptaňským potokem v r. 2020)
vatovec obrovský (pýchavka obrovská)
poznámka pod čarou: stránka byla vytvořena 25.8.2021, budu se snažit doplnit o další druhy a fotografie